9. 5. 2023

Záchranářem hravě

Hravě záchranářem aneb Týden bezpečnosti Zlínského kraje

V průběhu týdne od 20. do 27. dubna 2023 jsme se my třeťáci naší školy v rámci výuky prvouky - Naše tělo a jeho zdraví zaměřili na situace, které mohou ohrožovat život člověka. Zúčastnili jsme se akce Hravě záchranářem aneb Týden bezpečnosti Zlínského kraje ve Zlíně, kde pro nás záchranáři, hasiči, tým BESIPu a městská i státní policie měli připraveno několik stanovišť, které jsme postupně obcházeli.

Také jsme přímo do vyučování pozvali profesionálního záchranáře pana Radka Grombíře.

V rámci vyučování jsme poznávali naše tělo, jednotlivé části, kostru, svaly, vnitřní orgány a na skládací figuríně jsme vše dokázali pojmenovat. V hodině výtvarné výchovy jsme sestavili koláží tělo člověka a pokusili se jednotlivé orgány správně umístit.

Povídali jsme si o všem, co naše tělo a jeho zdraví může ovlivnit. Zdravá strava, zdravý způsob života, dostatek pohybových aktivit.

S panem záchranářem jsme zkoušeli obvazovou techniku, ošetření při různých druzích poranění – popálenina, řezná rána, odřenina, mdloby, předmět v dýchacích cestách, resuscitace. Naučili jsme se dramatizací přivolat pomoc, komunikovat se záchrannou službou a zapamatovali jsme si čísla pro přivolání pomoci – 150, 155, 158, 112, 156.

Připomněli jsme si, že nejen ve škole, ale i při běžných činnostech musíme být opatrní a dbát na vlastní bezpečnost.

Hrajeme si, dovádíme, pozor, ať se nezraníme!

J.Macková