10. 6. 2024

Setkání ve Vrbovém po pětileté pauze

„Celý den bude pršet, program musíme přesunout do tělocvičny“. Tato slova jsme slyšeli od ředitele Základní školy ve Vrbovém pana Kýšky den před odjezdem na Slovensko, kde se po pětileté pauze opět konalo setkání škol z Vizovic a Vrbového. Po dnech plánování programu a ostatních náležitostí, to nebyla moc pozitivní zpráva. Ve hře bylo dokonce, že setkání přesuneme nebo zrušíme úplně, nicméně všichni se těšili, že se po tak dlouhé době opět uskuteční. A tak tedy ráno v pátek 31. května vyrazilo 38 žáků 8. a 9. ročníku v doprovod sedmi pedagogů a pana místostarosty Mazůrka na Slovensko do Vrbového.

Již po cestě nás zastihla průtrž mračen, když jsme ale přejeli státní hranice, počasí se umoudřilo. Organizátoři měli původně v plánu, že poté co se přivítáme, začne fotbalové utkání na velkém hřišti, kde přijde fandit celá škola a bude tak parádní atmosféra. Den předem se ale museli rozhodnout kde se bude hrát a předpověď slibovala celodenní déšť. Nakonec jsme tak hráli v tělocvičně, kde se naši žáci a žákyně utkali podle pravidel futsalu při hře čtyři plus gólman.  Zápas to byl velmi vyrovnaný a zejména ve druhém poločase měli naši výraznou převahu, když se snažili snížit gólové manko. Střelecky se jim ale příliš nedařilo, a tak se z vítězství v poměru 7:5 radovali domácí. Následně se naše výprava přesunula do vedlejší tělocvičny, kde byly nachystány veslařské trenažéry s obrazovkou. Na nich si mohli vyzkoušet simulovaný závod ve veslování. Nešlo ani tak o poměřování sil jako spíše o zábavně strávené společné chvíle se sportovní náplní. Trenažéry byly v programu novinkou. Běžně totiž žáci poměřují síly v atletických disciplínách. Ve Vrbovém se ale schyluje k rekonstrukci školních sportovišť, a tak přišli s nápadem vyzkoušet si pro tentokrát právě veslování. Poté se opět sportovalo ve velké tělocvičně, kde se uskutečnila ukázka a následně utkání v kinballu. Ani tentokrát nešlo příliš o výsledek a rivalitu. Týmy byly namíchané, takže spolu hrály jak žákyně z Vrbového, tak z Vizovic.

Odpoledne pro nás byl připraven program kulturní. Za doprovodu místních jsme se vydali na prohlídku města. Nejprve jsme navštívili galerii umělkyně malující ústy a následně jsme navštívili kurii Mórica Beňovského, kde jsme si poslechli přednášku o historii Vrbového a také o místím rodákovi Beňovském, který byl známým cestovatelem a dobrodruhem a je tak nejvýznamnější figurou v historii města. Na závěr jsme ještě navštívili místní synagogu a dozvěděli se něco o historii židovského obyvatelstva ve Vrbovém.

Poté už jsme se odebrali k autobusu, kde jsme se rozloučili. Z celodenního deště nakonec nic nebylo a během naší návštěvy nespadla ani kapka. O to víc nás i organizátory mrzelo, že program musel být přesunut do tělocvičny. Pršet opravdu začalo až ve chvíli kdy jsme nasedli do autobusu a vyrazili na zpáteční cestu domů.

Doufáme, že po pauze, kterou původně způsobila pandemie koronaviru se opět budou tato setkání konat pravidelně. S pořadatelstvím se obě školy střídají tak, že jednou je pořádajícím škole ve Vrbovém a další rok zase škola ve Vizovicích. Příští rok tak pomyslnou štafetu přebíráme my ve Vizovicích. Už nyní se ale na vzájemné setkání můžeme těšit.

Mgr. Jan Adamuška