16. 4. 2025
Dějepisná exkurze osmých ročníků „Po stopách Napoleona“

Bitva Tří císařů, Austerlitz, bitva u Slavkova – to vše skrývá pojmenování pro jednu z nejslavnějších bitev, které se kdy odehrály na území naší republiky. Napoleon se vydal se svými vojáky k okolí města Slavkov na konci roku 1805, my jsme se s vybranými žáky osmých ročníků vypravili do těchto míst dne 10. 4. 2025.
Věděli jsme, že nás toho čeká poměrně dost. Sice jsme nemuseli vstávat tak brzy, jako museli být v pohotovosti vojáci armád tří císařů onoho osudného dne u Slavkova, ale i tak náš společný program začínal dříve, než ve škole zaznělo první zvonění. Naší první zastávkou byl zámek ve Slavkově. V jeho interiérech nám byl přiblížen jednak život zámecké šlechty v době novověku, jednak rod moravských Kouniců (zejména pak osobnost Václava Antonína knížete z Kounic a Rietbergu – kancléře císařovny Marie Terezie, Josefa II. a Leopolda II.). Naším největším zážitkem však byl soukromý bál, který jsme si uspořádali v Sále předků – místu, kde byla podepsána dohoda o příměří mezi Napoleonem a Rakouskem, ale také místu se zvláštní akustikou, dostatkem prostoru a pianem, na které si mohli žáci naší školy zahrát.
Ze Slavkova jsme se společně vydali na jednotlivá bojiště – první zastávkou byl vrch Santon. Pan průvodce nám podrobně vysvětlil postup jednotlivých vojsk, strategii tehdejších generálů a ukázal nám místa, na kterých každoročně probíhají rekonstrukce bitvy u Slavkova. Další zastávkou byl vrch Žuráň – na tamější pamětní desce jsme si probrali další pohyby útvarů jednotlivých armád. Mimo jiné nás průvodce upozornil na skutečnost, že v těchto místech spatřil Napoleon mýtické le soleil d'Austerlitz – krvavé slavkovské slunce. Dozvěděli jsme se také to, že vrchol kopce s památníkem je dnes exteritoriálním územím Francie.
Naší poslední zastávkou byl Pratecký kopec a Mohyla míru – ústřední místo bojiště, na němž bylo rozhodnuto o výsledku celého vojenského zápolení. Velmi mile nás na Prateckém kopci překvapila multimediální expozice s audio-vizuálními prvky, která nám více přiblížila atmosféru slavkovského bojiště.
Jsme rádi, že jsme si mohli díky zámku na Slavkově, expozici na Prateckém kopci, jednotlivým památníkům a také díky neskutečnému panu průvodci přiblížit dobu napoleonských válek. Pevně věříme, že naše budoucí dějepisná zastavení budou stejně (ne-li více) úspěšná!